ks. Piotr Pawlukiewicz. Ksiądz, który poruszał serca - Księgarnia Esprit
Zapisz się do newslettera, bądź na bieżąco i bierz udział w promocjach!
Wydawnictwo Esprit
Filtruj według wydawcy
Strona główna  /  Autorzy  /  ks. Piotr Pawlukiewicz
KATEGORIE

ks. Piotr Pawlukiewicz. Ksiądz, który poruszał serca

p54775476.jpg

Ksiądz Piotr Pawlukiewicz (1960–2020) był jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiego Kościoła katolickiego. Kaznodzieja, rekolekcjonista, duszpasterz akademicki, spowiednik, autor książek, a nade wszystko – człowiek, którego kazania i słowa trafiały prosto do serc. Dzięki wyjątkowemu poczuciu humoru i prostocie przekazu przyciągał do kościoła tłumy. Był duszpasterzem parlamentarzystów i autorem, którego książki i nagrania inspirują do dziś.

Zmarł w marcu 2020 roku, po długiej walce z chorobą Parkinsona. Jego ciało znaleziono w pozycji klęczącej – tak, jakby do samego końca trwał na modlitwie. Pogrzeb odbył się w czasach pandemii, dlatego uczestniczyła w nim tylko garstka osób. Dziś pamięć o nim trwa – w książkach, nagraniach i licznych wspomnieniach.

ks. Piotr Pawlukiewicz – książki (6)
sortuj
 
Sortuj według popularności
 
Sortuj datą wydania
 
Sortuj tytułem
 
Sortuj ceną
Czarny Humor Czyli o Kościele na wesoło
ks. Piotr Pawlukiewicz

Czarny Humor Czyli o Kościele na wesoło

43,90 zł36,90 zł
niedostępna
Dbaj o dziś! - AUDIOBOOK
ks. Piotr Pawlukiewicz

Dbaj o dziś! - AUDIOBOOK

Jaką marką jesteś?
Ireneusz Trojan

Jaką marką jesteś?

19,00 zł15,90 zł
niedostępna
Ty jesteś marką
ks. Piotr Pawlukiewicz

Ty jesteś marką

43,90 zł37,90 zł
niedostępna
Wstań
ks. Piotr Pawlukiewicz

Wstań

43,90 zł37,90 zł
niedostępna
Z braku rodzi się lepsze
ks. Piotr Pawlukiewicz

Z braku rodzi się lepsze

39,90 zł33,90 zł
niedostępna
 ←    1  2 

Młodość, muzyka i powołanie

Od Grechuty do kapłaństwa

Urodzony w Warszawie 10 kwietnia 1960 r., wychowywał się na Nowolipkach. Marzył o karierze muzycznej. Zafascynowany twórczością Marka Grechuty, założył zespół "Kontrast". "Zawsze marzyłem, żeby zostać Markiem Grechutą" – wspominał. I choć to marzenie się nie spełniło, Pan Bóg pokazał mu inną drogę.

"Największy pożytek z tego muzykowania to ostateczne przekonanie się, że była to młodzieńcza pomyłka. Bóg chce, żebym był zwykłym księdzem, który mówi kazania."

Młody Piotr Pawlukiewicz, źródło: Youtube.

Święcenia kapłańskie i początki posługi

W 1979 roku wstąpił do Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie. W 1985 roku, mając 25 lat, przyjął święcenia kapłańskie z rąk kardynała Józefa Glempa. Już wtedy wyróżniał się jako znakomity mówca i człowiek o wyjątkowym poczuciu humoru.

W seminarium zaprzyjaźnił się z ks. Bogusławem Kowalskim. Wspólnie stworzyli kabaret "Zielona Trawka" i później książkę "Czarny humor" – wydaną przez RTCK. Ks. Piotr był autorem książek, ale jego twórczość to przede wszystkim życie pełne obecności przy ludziach.

 

Głosił, pisał, inspirował

Rekolekcje i homilie, które przyciągały tłumy

Przez lata głosił liczne rekolekcje i kazania – m.in. w kościele św. Anny w Warszawie, gdzie jego "piętnastki" stały się legendarne. Jego słuchacze przyznawali, że kazania ks. Pawlukiewicza zmieniały ich życie. Tłumy w kościele, miliony odsłon w internecie – to najlepszy dowód jego siły oddziaływania.

Prowadził audycje radiowe w Radiu Józef i Radiu Plus Warszawa, odpowiadał na listy radiosłuchaczy, tłumaczył katechizm prostym językiem. "Katechizm poręczny" – dwutomowy zbiór odpowiedzi na pytania wiernych – to dziś klasyka duchowej literatury.

Duszpasterz parlamentarzystów i Polonii

W latach 2000–2010 był duszpasterzem parlamentarzystów. Głosił rekolekcje również poza granicami Polski, dla środowisk polonijnych. Odwiedzał m.in. Stany Zjednoczone i kraje Europy Zachodniej.

Ilustracja

Anegdoty z życia ks. Piotra Pawlukiewicza

„Kiedyś, na rekolekcjach, ktoś zapytał: 'Czy ksiądz też ma wątpliwości?' A ja odpowiedziałem: 'Mam. Ale one nie są większe od mojej nadziei.'”

„Na plebanii w Otwocku organizował wieczorki muzyczne – słuchaliśmy rocka, śpiewaliśmy i rozmawialiśmy o życiu. Dla wielu to były najważniejsze spotkania formacyjne.”

„Z ks. Bogusiem Kowalskim tworzyli duet nie do podrobienia. Ich wspólna książka to zapis przyjaźni i dystansu do siebie samych – coś, czego dziś bardzo brakuje.”

O czym pisał ks. Pawlukiewicz?

Miłość, wiara, wolność

Jego książki były kontynuacją jego kazań. Mówił o miłości – ale nie tej banalnej. Mówił o wierze – ale nie tej „niedzielnej”. I wreszcie: mówił o wolności – tej prawdziwej, która nie jest ucieczką, lecz wyborem.

Jedną z jego najbardziej znanych książek jest "Bóg dobry aż tak? O Bożym miłosierdziu myśli kilka" – głęboka refleksja nad Bożym miłosierdziem, oparta na osobistych doświadczeniach i anegdotach.

ks. Piotr Pawlukiewicz na Targach Wydawców katolickich (fot. Ewa Wiśniewska - Wikimedia)

Książki, które warto znać (wyd. Esprit):

  • Dbaj o dziś – duchowy przewodnik po codzienności, pełen inspirujących rozważań o tym, jak przeżywać każdy dzień w świetle wiary i zaufania do Boga.

  • Alfabet ks. Pawlukiewicza – zbiór krótkich tekstów ułożonych alfabetycznie, w których ksiądz Piotr w charakterystyczny sposób komentuje ważne tematy: od „A jak ambicja” po „Z jak zaufanie”.

  • Bóg nie umie dawać mało – książka wspomnieniowa o ks. Piotrze Pawlukiewiczu, zawierająca liczne świadectwa osób, które go znały, oraz jego niepublikowane wcześniej myśli i teksty.

Pozostałe ważne tytuły:

  • Porozmawiajmy spokojnie o... księżach – o życiu księży bez zbędnego patosu.

  • Porozmawiajmy spokojnie o tych sprawach – przystępnie o moralności.

  • Katechizm poręczny (cz. 1 i 2) – odpowiedzi na pytania wiernych.

  • Będziesz święty, albo będziesz nikim – duchowa motywacja.

W swoich dziełach ks. Pawlukiewicz pokazywał, że Bóg jest dobry, że każdy człowiek ma wartość, i że miłość to odpowiedzialność.

Dziedzictwo, które nie przemija

Dziś jego kazania nadal są słuchane, a jego książki – bestsellerowe. Ludzie wspominają go jako kapłana, który nie moralizował, ale rozumiał. Jako człowieka, który mówił tak, jakby znał nasze życie.

Mimo iż ks. Piotr Pawlukiewicz odszedł, jego słowa pozostają żywe dzięki licznym książkom, nagraniom audio i wideo. Słynne kazania i konferencje, jakie głosił, wciąż są dostępne w internecie, inspirując kolejne pokolenia. Jego spuścizna duchowa i intelektualna przyczyniła się do pogłębiania wiary wśród katolików w Polsce i poza jej granicami.

Wielu ludzi pamięta go jako człowieka niezwykle ciepłego, empatycznego, z ogromnym poczuciem humoru. W swoich kazaniach potrafił poruszyć serca, a jednocześnie w sposób zabawny przekazać głębokie prawdy teologiczne. Jego praca duszpasterska wpłynęła na życie tysięcy osób, które szukały u niego duchowego wsparcia.

Choroba i śmierć ks. Piotra Pawlukiewicza

Od 2007 roku ks. Pawlukiewicz zmagał się z chorobą Parkinsona, co w 2019 roku skłoniło go do wycofania się z aktywności duszpasterskiej. Mimo to, jego wpływ na ludzi pozostał silny, a jego nauczanie dotyczące miłości, małżeństwa i duchowości wciąż inspiruje wielu. W ostatnich latach życia wspierał go m.in. ksiądz Jerzy Jastrzębski.

Wiadomość o jego śmierci doszła do wiernych w trudnym okresie pandemicznym, w marcu 2020 r. Ksiądz Pawlukiewicz zmarł w modlitwie, a jego ciało znaleziono w pozycji klęczącej. Z powodu obostrzeń, w jego pogrzebie wziąć udział mogło jedynie niewiele osób. Mszy pogrzebowej przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.

Myśl i spuścizna - książki księdza Pawlukiewicza

Autor książek o tematyce religijnej, m.in. “Bóg dobry aż tak? O Bożym miłosierdziu myśli kilka” oraz seria “Porozmawiajmy spokojnie o…”. Jego książki łączą głębokie treści z lekkim, pełnym humoru językiem, często przedstawiając anegdoty i doświadczenia z życia księży. Głosił rekolekcje i kazania, które przyciągały do kościoła tłumy, a te, które dostępne były w internecie - miały miliony odsłon. Był duszpasterzem parlamentarzystów.

Odsłonięcie tablicy pamięci

W 2021 roku w Warszawie, w kościele św. Anny, gdzie ks. Piotr przez wiele lat głosił kazania, odsłonięto tablicę upamiętniającą jego posługę. W uroczystości wzięli udział wierni, przyjaciele i rodzina ks. Pawlukiewicza, którzy wspólnie modlili się za jego duszę i wspominali jego ogromny wkład w życie duchowe parafii i całej społeczności.

Jego dziedzictwo wciąż żyje, a jego książki, kazania i rekolekcje pozostają dla wielu cennym źródłem inspiracji i wiary. Chociaż odszedł z tego świata, jego duchowa obecność nadal wspiera tych, którzy szukają w życiu Boga i prawdziwej miłości.

Średnia ocena procesu zamówienia: 4,87 / 5
1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek
Przeczytaj opinie naszych Klientów »
esprit
Esprit Detal
ul. W. Siwka 27A
31-588 Kraków

 
Logistyka:
esprit wysyłki
Płatności:
esprit płatności /
Infolinia:
tel. 12 264 37 09
tel. 12 395 70 72
tel. 12 267 05 69
tel. 12 262 35 51

 
youtube